labelخانواده و سلامت, دیدگاه (گفت‌وگو/یاداشت), یادداشت
commentبدون دیدگاه

دست خدا و آستین پزشکان/ سیدمصطفی محقق‌داماد

شبکه اجتهاد: قابل توجه پزشکان متعهد و خدمتگزار کشور عزیزمان ایران؛

۱- اینجانب مکرر گفته و نوشته‌‌ام که حرفه پزشکی ازچنان قداستی برخوردار است که اگر بگوییم این دست خداست که از آستین پزشک برای درمان انسان‌ها بیرون‌ می‌‌آید گزاف نگفته‌ایم، پزشک دوا‌ می‌‌دهد و خداوند شفا. فاذا مرضت فهو یشفین/(بقره/۸۰) و چون بیمار شوم اوست که بهبودی‏ام می‏بخشد.

۲- در بحران پیش آمده برای کشورعزیزمان تلاش شبانه روزی و ایثارگرانه گروه درمانی اعم از پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، داروخانه‌ها، هرگز فراموش شدنی نیست و از اینجانب جز سپاس و دعا برای موفقیت و سلامتی آنان کار دیگری ساخته نیست. از درگاه خداوند متعال برای همه آنان سلامتی و مزید توفیق خواستاریم و امیدواریم که با تاییدات الهی این بلیه عظمی را بدست با کفایت آنان دفع فرماید. آمین.

۳- به یقین این رخداد تلخ و أسفبار برای مبتلایان، بیماری و رنج و درد است ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است.

۴- به رغم انکه تلاش درمانیان ایثارگر در مقابل دیدگان ملت عزیزمان مشهود و ملموس است، با کمال تأسف شنیده‌ می‌‌شود که در برخی از نواحی کشور که بیماری هجوم آورده، عده‌‌ای از پزشکان مطب خود را تعطیل کرده و پاسخگوی ارباب رجوع‌ نمی‌‌باشند. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد؛ زیرا برای شرف، اخلاق و جوانمردی ایرانی امری زشت و ناپسنداست. یه یقین کم بود وسائل و تجهیزات هرگز‌ نمی‌‌تواند عذری برای این گناه اخلاقی بحساب آید زیرا ناگفته پیداست که تلاش برای تهیه امکانات از مقدمات واجبه این تکلیف انسانی است و تعطیلی مطب و دفتر کار طبیب راه حل نهائی‌ نمی‌‌باشد. آیا این شرائط با شرائط دوران دفاع مقدس تفاوتی دارد که عزیزانی از شما به سوی جبهه برای یاری شتافتند و بی‌گمان برای همیشه نامشان با افتخار و سربلندی برتارک تاریخ ایران می‌درخشد؟

۵- اصولاً حرفه پزشکی از نظر فقهی از واجبات کفائی است که در برخی شرائط همچون شرائط فعلی که کشور با هجوم بیماری واگیر مواجه است در فرض گسترده شدن نیاز، به واجب عینی مبدل‌ می‌‌شود و تخلف از آن گناه کبیره است.

۶- خدمتگزاران عالیقدر: گذشته از وجوب و تکلیف شرعی، تکلیف انسانی و اخلاق پزشکی را متذکر‌ می‌‌گردم. شما عزیزان تحت توجهات پروردگار از دست رنج ملت ایران این دانش را آموخته‌اید و در دامان این مادر پرورده شده‌اید، مادری که به امید یاوری و دستگیری امروز در کنارگاهواره شما نشسته از شما انتظار یاری به فرزندانش را دارد، حاشا به جوانمردی شما عزیزان که صدای مام عزیز وطن و ناله هم وطنان را پاسخ ندهید. با توکل به یاری پروردگار و توجهات و نزول شفای الهی دست از آستین به درآورید و به سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست. من به عنوان یک روحانی خدمتگزار ملت، دست شمارا‌ می‌‌بوسم، نه من بلکه: صدها فرشته بوسه برآن دست می‌زند / کز کار خلق یک گره بسته واکند

۷- استدعای نگارنده از مقامات کشوری رفع نیازهای جامعه پزشکان است که با مدیریتی خردمندانه کمبودها را رفع فرمایند.

۸- از مقامات قضائی‌ می‌‌خواهیم که به امرنه خیانت بلکه جنایت جنایتکارانی که در این شرائط به سود جوئی دست‌ می‌‌یازند و وسائل مورد نیاز درمان را غارت‌ می‌‌کنند و خون بی‌گناهان را‌ می‌‌مکند بپردازند و به نامه پراکنی و کاغذ بازی بسنده نفرمایند. شخصا به مراکز مربوط سرکشی فرمایند و مقصران را تذکر و ارشاد و مجرمان را تنبیه و مجازات نمایند. والسلام.

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

people_altاشخاص مرتبط: سید مصطفی, محقق داماد
local_offerسایر طبقه‌بندی‌ها:

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست