labelاجتهاد و اصول فقه
commentبدون دیدگاه

راه‌اندازی «دانشگاه مذاهب اسلامی» در عراق

هیئتی از عراق که برای بررسی چگونگی راه‌اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی به ایران سفر کرده بودند با آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قم دیدار کردند.

به گزارش شبکه اجتهاد، هیئتی از عراق متشکل از نمایندگانی از وزارت تحصیلات عالیه عراق، دیوان وقف اهل سنت عراق، دیوان وقف شیعه عراق، دانشگاه اهل بیت(ع)، مشاور وزیر تحصیلات عالیه عراق و گروهی از علمای اهل تسنن و تشیع عراق برای بررسی چگونگی راه‌اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی به ایران سفر کرده بودند شامگاه دوشنبه با آیت‌الله شیخ محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قم دیدار کردند.

در این دیدار هیئت عراقی پیرامون چگونگی عملیاتی کردن تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در عراق به مشورت پرداختند و اعضای هیئت عراقی ضمن تشکر از همراهی‌ها و انتقال تجارب جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، طراحی خودشان را پیرامون راه اندازی این دانشگاه که مبنی بر تشکیل یک هیئت امنا متشکل از ۵ تن از علمای شیعه و ۵ تن از علمای اهل سنت و همچنین افرادی از ادیان دیگر عراق نظیر مسیحیت و ایزدی‌ها ارائه کردند.

آیت‌الله اراکی در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش‌های انجام شده بر ضرورت تسریع و تدوین نقشه راه و برنامه‌های عملیاتی این دانشگاه تأکید کرد و با بیان اینکه گسترش اندیشه تقریب بسیار ضروری است، اظهار داشت: امیدواریم به زودی طرح‌های تقریبی به ویژه راه اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی که همگان بر ضرورت تأسیس آن تأکید دارند، در عراق آغاز و عملیاتی شود.

هیئت عراقی که اخیرا به ایران سفر کرده است طی این دو روز گذشته در دانشگاه مذاهب اسلامی و مجمع جهانی تقریب گفتگوهای کاربردی و راهبردی بسیار خوبی انجام دادند. در دانشگاه مذاهب اسلامی نحوه کارکرد این دانشگاه برای هیئت عراقی تشریح شد؛ که دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و فقه هریک از مذاهب توسط اساتید همان مذهب به دانشجویان ارائه می‌شود و هدف این دانشگاه این است که نسل جوان امت اسلامی پیرو هر مذهبی که هستند فقه شان را بدون اعوجاج بشناسند تا از گزند انحرافات فکری و اعتقادی که متأسفانه جریان‌های سلفی و وهابی در قالب این مذاهب سعی می‌کنند جا بیاندازند را بتوانند تفکیک کنند.

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

people_altاشخاص مرتبط: اراکی, محسن
apartmentمراکز مرتبط: دانشگاه مذاهب اسلامی

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست