labelحکومت و قانون, مرجعیت
commentبدون دیدگاه

قدرت تشیع در پیروی از مرجعیت است/ اصلاح نظام سیاسی عراق در گرو اصلاحات اجتماعی

زمانی توانستیم بر خطرناک‌ترین سازمان‌ تروریستی پیروز شویم که زیر پرچم مرجعیت گرد هم آمدیم. امروز نیز خواهیم توانست با تمسک به رهنمودهای مرجعیت دینی و ترک منافع شخصی و حزبی بر همه مشکلات فائق آییم، تا جنگ، صلح و سلطه جامعه زیر لوای مرجعیت باشد

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله سید محمدتقی مدرسی طی سخنانی در شهر کربلا، با اشاره به اینکه اصلاح فساد خواسته هر انسان آزاده‌ای است، گفت: «برخی در این راه دچار اشتباه می‌شوند. افراد، عقاید و دیدگاه‌های مختلفی در راه اصلاح و سازندگی دارند. برخی اصلاح فردی را ضروری می‌دانند، در حالی که برخی بر این باورند که نظام سیاسی باید تغییر کند. در این بین گروهی راه اعتدال را در پیش می‌گیرند و اصلاحات اجتماعی را مقدمه اصلاح ساختار سیاسی و اقتصادی می‌دانند. چرا که سیاست‌های غلط قادر نیست جامعه سالم را ویران کند».

معظم له در ادامه با بیان این نکته که هدف نهایی تمامی پیامبران و دین مبین اسلام اصلاح جامعه است، بیان کرد: «از این رو درست‌ترین راه، اصلاح جامعه است. هر چند که راه سختی است. بسیاری بر این باورند که با سلطه سیاسی و امر و نهی کردن می‌توان جامعه را اصلاح کرد و برای به دست آوردن سلطه وارد نزاع و درگیری می‌شوند».

آیت‌الله مدرسی خاطر نشان کرد: «اصلاح جامعه بر آحاد افراد جامعه واجب است. بدین گونه که افراد با فراگیری فرهنگ درست به تغییر عادات بد فردی و اجتماعی خود مبادرت ورزند. در غیر این صورت جامعه به خطر می‌افتد که بزرگ‌ترین خطر، سلطه افراد ظالم و فاسد است».

ایشان دو نکته مهم در اصلاح جامعه را هوشیاری و گوش فرادادن به حکما و عقلا برشمرد و افزود: «در صورت فقدان این دو،  شایعات و اخبار فتنه‌انگیز به راحتی مردم را به بازی می‌گیرد و در دام جهالت گرفتار می‌کند. همانگونه که امیر المؤمنین امام علی علیه السلام می‌فرمایند: (مردم سه دسته‌اند: عالم ربّانی، آموزنده‌ای بر راه نجات و رستگاری، و گروهی مثل پشه‌هایی ناتوان و سرگردان که به دنبال هر صدایی می‌روند، و با وزش هر بادی حرکت می‌کنند)».

معظم له راه نجات از این فتنه‌ها را توجه و پیروی از رهبری مرجعیت دینی و تعالیم اهل بیت علیهم السلام قلمداد کرد و اظهار کرد: «قدرت تشیع در همین پیروی است. زمانی توانستیم بر خطرناک‌ترین سازمان‌ تروریستی پیروز شویم که زیر پرچم مرجعیت گرد هم آمدیم. امروز نیز خواهیم توانست با تمسک به رهنمودهای مرجعیت دینی و ترک منافع شخصی و حزبی بر همه مشکلات فائق آییم، تا جنگ، صلح و سلطه جامعه زیر لوای مرجعیت باشد».

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

people_altاشخاص مرتبط: سید محمد تقی, مدرسی
local_offerسایر طبقه‌بندی‌ها:

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست