labelاجتهاد و اصول فقه, اندیشوران فقهی, تاریخ فقه و فقهاء
commentبدون دیدگاه

معتقدم علم اصول ما تورم ندارد/ عرصه‌های جدید اصول فقه باید پایه ریزی شود

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: همین طور که امروز جامعه اسلامی نیازمند عرصه‌ها و ابواب جدید فقهی است، علم اصول نیز باید بتواند هم در ابواب جدید فقهی پایه ریزی شود و رشد داشته باشد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار اعضای هیئت مدیره انجمن علم اصول فقه حوزه اظهارداشت: معتقدم علم اصول ما تورم ندارد، چرا که اصول ما برگرفته از مفاخر فکری و میراث عظیم حوزه‌های ما است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: وقتی در دانشگاه حضور پیدا می‌کنم، با مباحثی مواجه می‌شوم وقتی اگر اصول ما پیاده شود درخششی ارزشمند از خود نشان می‌دهد و این مساله در دنیا هم اینگونه است.

امام جمعه قم ادامه داد: تحقیقات و تعمیقات را در هیچ جایی از اصول نباید کم گذاشت، باید آن رشته تحقیق و تعمیق حوزوی در مباحث مختلف اصول جاری باشد و حتی بعضی قسمت‌هایی که شاید برخی تصور کنند هیچ اثر و کاربردی ندارد وقتی مورد توجه و تحول قرار می‌گیرد، حس می‌کنیم که چقدر حرف برای گفتن دارد، لذا می‌بایست این تحقیقات و تعمیقات را در همه جنبه‌های علم اصول فقه به جریان انداخت و از آن به عنوان میراث ارزشمند صیانت کرد.

زنده‌سازی اصول در فضای فقهی

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنانش به مسائل تطبیقی در علم اصول اشاره کرد و افزود: در علم اصول مسائل تطبیقی و کاربردی در سطوح آغازین طلاب، سطوح میانی و سطوح عالی واقعا لازم است، البته کارهای خوبی انجام شده است ولی کم است، زنده شدن اصول در فقه خیلی ارزشمند و جان دوباره‌ای را تحقق بخشیده است، زنده سازی اصول در فضای فقهی و مخصوصا مباحث جدید خیلی مهم است که باید بیش از پیش نسبت به آن توجه شود.

اعرافی اظهارداشت: ضمن اینکه پاینبد به سنت‌ها هستیم ولی در عین حال نیز باید ذهنمان بر روی افکار بیرونی هم باز باشد که اگر دیدیم مطلبی درست است از آن استفاده کنیم و اگر دیدیم غلط است خیلی راحت و منطقی و علمی علت غلط بودن آن را بیان کنیم.

وی گفت: من به عنوان یک طلبه در حوزه تعلیم و تربیت، فلسفه تحلیل زبانی و روانشناسی زبان و هرمنو تیک فعالیت می‌کنم تاکنون موفق به تالیف ۲۰ جلد کتاب مرتبط با مسائل تربیتی شده‌ام و شما به عنوان انجمن اصول فقه باید در این عرصه ۱۰۰‌ها کتاب را تالیف و منتشر کرده باشید.

انجمن اصول، پیشگام مباحث مرتبط با اصول باشد

مدیر حوزه علمیه تصریح کرد: انجمن اصول، باید پیشگام مباحث مرتبط با اصول باشد بطوریکه امروز با مسائل جدیدی روبرو هستیم و علم اصول می‌تواند در این حوزه‌ها به خوبی وارد شود، همانطور که اگر یک نکته هر کجای جهان باشد و در اجتهاد ما موثر است از آن استفاده می‌کنیم و اگر غلط است به آن پاسخ خواهیم داد، لذا هم اکنون در مباحث تطبیقی ۷ – ۸ قلم علم جدید وجود دارد که علم اصول ربط بین خود و آنها را پیدا کرده و مورد توجه قرار دهد.

عضو شورای عالی حوزه به اصول و فقه مقارن اشاره کرد و گفت: بنده ۲۰ سال مستقیم و ۳۰ سال به صورت غیر مستقیم با فضای بین‌المللی و ملل مختلف آشنایی داشته و دارم، امروز حوزه ما حرف بسیاری برای گفتن دارد ما در عرصه بین‌المللی هم به مباحث تطبیقی نیاز داریم هم به مباحث مقارن با مذاهب دیگر اسلامی، واقعا حوزه ما باید سرشار از کتب اصولی که دیدگاه‌های مذاهب را مورد بحث و بررسی قرارداده است، باشد.

اعرافی افزود: امروز عرصه‌های جدید فقهی موجب شده است که ابواب فقهی جدیدی را پایه ریزی باید کرد بطوریکه امروز می‌توان ۱۰ تا ۲۰ کتاب جدید فقهی توسط بزرگانمان نوشت و ابواب مختلف را پایه ریزی کرد، همانطور در علم اصول، ما باید بتوانیم ابواب مختلف را پایه ریزی کنیم و به نوعی از مباحث مستحدثه بیرون بیاییم چرا که وقتی آن ابواب و فضاها را پیاده سازی کنیم اصول خودش را نشان می‌دهد.

مدیر حوزه علمیه کشور در پایان بیان داشت: ما باید وسایل الشیعه را بسط دهیم و ابواب جدیدی را پیاده کنیم، منظم کردن مستندات روایی و ظهور اصول ما در ابعاد مختلف که بدون تردید موجب درخشش خواهدشد، نگاه و توجه ویژه‌ای شود.

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

people_altاشخاص مرتبط: اعرافی, علیرضا
apartmentمراکز مرتبط: انجمن اصول فقه حوزه علمیه قم
local_offerسایر طبقه‌بندی‌ها: ,

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست