صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
٢٠ ذو الحجه ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ جمعه ۱ شهريور
1234  بعدي  >>
13 مهر 1394
به مناسبت درگذشت ملامحمدکاظم خراسانی؛
گام برداشتن آخوند خراسانی در مسیر تاسیس فقه‌سیاسی نوین
آخوند خراسانی از جمله رهبران مشروطه‌خواه است که فصل نویی برای فقه سیاسی شیعه از دیدگاه دگرگونی پارادایمی گشود و فقه سیاسی جدیدی تاسیس کرد.

12 مهر 1394
حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه
روش شناسی فقه سیاسی
مراد از روش در فقه سیاسی، همان روش اجتهادی است که در فقه سیاسی که بخشی از فقه اسلامی است، از روش‌شناسی اجتهادی استفاده می‌شود. وی معتقد است که از سه نوع روش اجتهادی مطرح، می‌توان از روش اجتهادی که از آن تعبیر به عقلانیت اسلامی می‌کنند بهره‌مند شد تا منجربه کارآمدی فقه در عرصۀ مباحث سیاسی گردد.

4 مهر 1394
فیرحی رساله «تنبیه‌ الامة و تنزیه‌ الملة» نائینی را شرح می‌کند
حجت‌الاسلام داود فیرحی، پژوهشگر علوم سیاسی و اندیشه سیاسی اسلام از شرح رساله «تنبیه‌الامة و تنزیه‌الملة» محمدحسین نائینی در کتابی مستقل با عنوان «آستانه تجدد» خبر داد.

21 شهريور 1394
در مشهد توسط آیت‌الله علم‌الهدی برگزار شد؛
گزارش تصویری؛ اولین روز درس خارج مسائل فقه‌حکومتی
با آغاز سال جدید حوزه‌های علمیه کشور، اولین روز درس خارج «مسائل فقه حکومتی» (جواز اقامه الحکم فی عصر الغیبه) با تدریس آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در حوزه علمیه مشهد برگزار شد.

21 مرداد 1394
یادداشت؛
فقه مضاف؛ بستر تحقق فقه حکومتی و نظام‌ساز
ما برای این‌که به مرحلهٔ طراحی و نظام‌سازی برسیم، ناگزیر از مرحلهٔ مشروع‌سازی هستیم؛ منتها نباید در مرحلهٔ مشروع‌سازی ماندگار شویم. اشکال این‌جاست که ما ماندگار شدیم در حالی که باید آن را بستر قرار می‌دادیم.

11 مرداد 1394
دانشگاه رضوی برگزار می‌کند؛
رویکردهای تمدن‌ساز مکتب سیاسی امام رضا(ع)
نشست علمی با موضوع رویکردهای تمدن ساز مکتب سیاسی امام رضا (ع) دوشنبه دوازدهم مرداد ماه با سخنرانی دکتر موسی نجفی در آمفی تئاتر دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود.

16 تير 1394
مدرس حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
نبود نگاه سیستمی به فقه، دلیل عدم کاربردی شدن آن
فقه یک سیستم است و امام خمینی (ره) هم به فقه نگاه سیستمی دارد بدین معنا که اگر موضوعات طهارت، نماز و روزه را در فقه در نظر بگیریم این‌ها همه یک هویت هستند و این هویت پاسخگوی وضع سیاسی جامعه اسلامی است

9 تير 1394
معرفی کتاب؛
ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها
کتابی با عنوان «ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به شبهاتی درباره ولایت فقیه پاسخ می‌دهد. این اثر حاصل سلسله نشست‌ها و گفت‌وگوهایی بین حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری و جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه تهران در سال‌های 1388 تا 1392 است.

6 تير 1394
فقه حکومتی از منظر شیخ طوسی و ابوالحسن نیآوردی
حضور نیآوردی در منصب قاضی‌القضاه و نگاه حکومتی او به فقه، باعث شده فقه او نه‌تنها متعرض مسایلی شود که در کتاب شیخ طوسی هیچ اثری از آن‌ها نیست، بلکه در موضوعات مشترک نیز، کثرت فروع و گستردگی مسائل کتاب نیآوردی، کاملاً مشهود باشد.

5 تير 1394
بخش دوم و پایانی؛
مناسبات فقه و حکومت
بخش معظم و شاید بتوان ادعا کرد تمامی ابواب، مسائل و احکام فقه موجود، دارای ارتباطی وثیق با حکومت هستند که در صورت فقدان حکومت یا به منصه ظهور نمی‌رسند و یا بر فرض تحقق، به اهداف مطلوب خود نائل نمی‌گردند.

2 تير 1394
بخش دوم و پایانی؛
مفهوم شناسی واژه «حکم» در فقه سیاسی
مفهوم شناسی واژگان مربوط به فقه سیاسی، حکم ولایی و حکومتی که حاکی از جایگاه ولایت و حکومت بر طبق مصلحت و ضرورت به انگیزه مدیریت اجتماعی است از گفتارهای رایج دوران ما می باشد که در واقع اصطلاحی برابر با حکم یا امر سلطانی در گذشته های دور است.

19 خرداد 1394
در گفت‌وگو با استاد حوزه و دانشگاه مطرح شد؛
اجتهاد باید حکومتی باشد تا کارهای بنیادی در ساختمان فقه ایجاد کند
اجتهاد خلأهایی دارد که یکی فقدان سمت‌گیری حکومتی است؛ اجتهاد باید اجتهاد حکومتی باشد ومعطوف به حکومت و سیاست بشود تا بتواند کارهای بنیادی و اساسی را در ساختمان فقه ایجاد بکند.

10 خرداد 1394
در نشست نقد کتاب فقه و سیاست مطرح شد؛
تجربه مواجهه فقه با دولت مدرن/ تلاش نایینی در فهم فقهی دموکراسی
درک نخستین فقهای ما درکی دموکراتیک است؛ مرحوم نایینی سعی می‌کند عناصر دولت دموکراتیک را به دستگاه فقه ترجمه کند. اما به تدریج تحولی ایجاد می‌شود. در ادبیات مرحوم امام خمینی نیز عناصر دموکراتیک بالاست.

4 خرداد 1394
با حضور نمایندگان کشورهای اسلامی بررسی می‌شود؛
رابطه اخلاق و قانون با نگاه فقهی - حقوقی
دومین کنفرانس بین المللی فقه و قانون، روزهای پنجشنبه و جمعه، با حضور شخصیت‌هایی از کشورهای مختلف اسلامی، در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار می‌شود.

3 خرداد 1394
معرفی کتاب؛
«درآمدی بر تبیین سیاسی انقلاب»
این اثر با رویکردی جامعه‌شناختی به مطالعه پدیده انقلاب روی آورده و در پی آن است تا عوامل و شرایط «سیاسی» مؤثر در پیدایش و وقوع انقلاب را مورد بررسی و بازشناسی قرار دهد.

28 ارديبهشت 1394
کتابی از علی اکبری معلم؛
اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) و نسل سوم انقلاب اسلامی ایران
جدیدترین کتاب پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با عنوان «اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) و نسل سوم انقلاب اسلامی ایران» به قلم علی اکبری معلم، توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامیِ دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، منتشر گردید.

5 ارديبهشت 1394
گزارش «اجتهاد» از نشست علمی
تمایز فقه و فقه سیاسی؛ وضعیت موجود و وضعیت مطلوب
امروزه فقه موجود، روش و فرمول‌هایش اجازه نمی‌دهد که همه مسایل جامعه را حل کند. فقیه امروز خودش را درگیر موضوع نمی‌کند و این مکلف است که باید حکم را اجرایی کند، پس فقه موجود برای اداره‌ی موضوع ساخته نشده است و فقط به بیان حکم بسنده می‌کند.

31 فروردين 1394
توسط مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر صورت می‌گیرد؛
برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع تمایز فقه و فقه‌سیاسی
مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر(عج) قم برای شناخت بیشتر طلاب از علم فقه، کرسی آزاد اندیشی با موضوع «تمایز فقه و فقه سیاسی» را برگزار می‌کند.

24 اسفند 1393
یادداشت؛
«تمدن صدر» در اندیشه شهید صدر
یکی از دغدغه‌های شهید صدر، ضعف تمدنی مسلمانان در دوران معاصر است، لذا او برای توجه مسلمانان به این بحران و تلاش در جهت احیای تمدن اسلامی و تمدن‌سازی، به ارائهٔ نظریهٔ خود در این ارتباط پرداخته و رسالت امروز همه مسلمانان را حرکت به سوی کمال برای ایجاد تمدنی شکوفا و متعالی و مبتنی بر مکتب اسلام می‌داند.

21 اسفند 1393
ریشه‌کاوی اختلاف تعاریف از فقه حکومتی؛
وابستگی تعاریف فقه حکومتی به تلقی از حکومت دینی
فقه حکومتی نظام کارشناسی حکومت دینی است و می‌بایست پاسخگوی نیازمندی‌های حکومت دینی از منابع وحیانی باشد و لذا اختلاف تلقی از حکومت دینی، موجب می‌شود که تصویرهای متعدد و مختلفی از فقه حکومت شکل گیرد.
1234  بعدي  >>
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ