صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
٢٠ ذو الحجه ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ جمعه ۱ شهريور
12345  بعدي  >>
14 مهر 1394
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:
پذیرش ولایت برای فقیه از ضروریات فقه شیعه است
حجت‌الاسلام واعظی با بیان این‌که پذیرش ولایت برای فقیه از ضروریات فقه شیعه است، گفت: در تاریخ تشیع یک فقیه پیدا نمی‌کنید که برای فقیه عادل جامع‌الشرایط ولایت را قبول نداشته باشد.

3 مهر 1394
یادداشت؛ بخش دوم
ولایت فقیه موافقت‌ها و مخالفت‌ها/ نقدی بر کتاب حکومت ولائی
گويا امثال نويسنده نمى‌توانند تصور كنند كه در حكومت اسلامى هم مى‌شود ولى فقيه باشد با يك نظارت همراه با قدرت و هم رئيس جمهور باشد همراه با مسئوليت‌هاى مخصوص به خود، در حالي‌كه امام مى‌فرمايند: «ما بايد به مردم ارزش بدهيم، استقلال بدهيم و خودمان كنار بايستيم و روى خير و شر كارها نظارت كنيم».

2 مهر 1394
یادداشت؛
ولایت فقیه موافقت‌ها و مخالفت‌ها
امام خمينى‏(ره) به آن‌هايى كه ولايت فقيه را فقط در حد يك امر تشريفاتى و يك نظارت بدون قدرت اجرايى مى‏پذيرند به شدت حمله مى‏كنند و حتى مى‏فرمايند اگر معنى حرفشان را خودشان بفهمند و بزنند مرتد هستند.

31 شهريور 1394
صوت؛
ولایت فقیه از نجف تا جماران؛ گفتاری از حسن رحیم‌پور ازغدی
حسن رحیم پور ازغدی در این سخنرانی در جمع دانشجویان غیر ایرانی می گوید: اگر پیامبر(ص)، سیاسى نبود آیا احتیاجى به حكومت و جهاد بود؟!

26 شهريور 1394
آیت‏‌الله نوری همدانی:
در مسأله مهم ولایت فقیه هنوز به نظری محکم و متقن نرسیدیم
آیت‏‌الله نوری همدانی گفت: در مسأله مهم ولایت فقیه هنوز ما به نظری محکم و متقن نرسیدیم و جا برای فقاهت و بررسی بیشتر در این مسأله بسیار مهم باقی است.

19 شهريور 1394
درگفت‌و‌گو با آیت‌الله اشکوری:
اختیارات ولی فقیه از دیدگاه شهید صدر
به اعتقاد شهید صدر، ولی‌فقیه یعنی مجتهد و مجتهد کسی است که در حدود بشری مسلط بر خواست‌های شرع مقدس است. ولی‌فقیه براساس آن خواست‌های کلی، موظف است که احکام متغیر را صادر کند، اما از جانب خود نمی‌تواند حکمی صادر کند.

26 مرداد 1394
نسبت شناسی ولایت مطلقهٔ فقیه و قانون‌مندی؛
آیا مطلقه بودن ولایت با قانون‌مندی در تضاد است؟
ضرورت قانون برای جامعهٔ یا لزوم قانون‌مندی ادارهٔ یک جامعهٔ سیاسی امری است که تردید نمی‌پذیرد، اما مطابق نظریّهٔ فقهی- حکومتی امام خمینی (ره) و بعضی فقهای دیگر، اختیارات ولی فقیه «مطلقه» است. حال این پرسش مطرح می‌گردد که آیا ولایت مطلقه با قانون‌مندی در تضاد نیست؟

25 مرداد 1394
مروری بر اندیشه سیاسی مرحوم نائینی
در اندیشه نائینی سلطنت در مفهوم عام، دو وظیفه اصلی را برعهده دارد: وظیفه اول، به داخل جامعه و کشور محدود است؛ یعنی حفظ نظامات داخلی، تربیت اهالی و احقاق حق و وظیفه دوم، جلوگیری از مداخله بیگانگان و اجانب است. این دو وظیفه را «احکام سیاسیه» می‌خواند که همان جزء دوم حکمت عملی است.

18 مرداد 1394
گفتاری از حجت‌الاسلام متولی امامی؛
برگشت به مکتب فقهی قم، لازمه بازسازی تمدن اسلامی
مکتب قم باید حاکم بر روش‌های اجتهادی حوزه‌های علمیه شود. متأسفانه امروزه در قم، فقه نجف حکومت دارد و بیش‌تر دروس، با گرایش نجفی تدریس می‌شود و به همین دلیل شکافی جدی بین فقه و جامعه سازی ایجاد شده است.

4 مرداد 1394
استاد حوزه و دانشگاه:
هدف حکومت اسلامی هدایت است/ منابع مشروعیت حکومت اسلامی
حجت الاسلام مهریزی گفت: هدف حکومت اسلامی هدایت است، به این معنی که عدالت، امنیت، تکامل و رفاه، با جهتگیری عالی اسلامی و الهی تحقق یابد. حکومت اسلام، مشروعیت خود را هم از خدا و هم از مردم می‌گیرد.

21 تير 1394
در مشهد مقدس بررسی می‌شود؛
ادله نقلی تشکیل حکومت درزمان غیبت
کارگاه تخصصی ولایت فقیه از یکشنبه 21 تیرماه، در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

13 تير 1394
یادداشت؛
بایسته‌های نحوه اجرای شریعت توسط حاکمیت اسلامی
حکومت اسلامی وظیفه اقامه شریعت الهی را دارد و مجاز به الزام و ممانعت از هرگونه عمل خلاف شرع است. کارگزار حکومتی باید هنگام اجرای احکام بر مردم، اصل را بر مهربانی و خوش رویی و ظرفیت سنجی مخاطب بگذارد.

9 تير 1394
معرفی کتاب؛
ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها
کتابی با عنوان «ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به شبهاتی درباره ولایت فقیه پاسخ می‌دهد. این اثر حاصل سلسله نشست‌ها و گفت‌وگوهایی بین حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری و جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه تهران در سال‌های 1388 تا 1392 است.

4 تير 1394
در مقاله «مناسبات فقه و حکومت» می‌خوانید:
رویکرد توصیفی و توصیه‌ای در نسبت فقه و حکومت
در این مقاله به طور تفصیلی به مناسبات و ارتباطی که بین دو مقوله فقه و حکومت وجود دارد، می‌پردازیم. بدین منظور، پس از تبیین واژگان کلیدی، نحوه پرداختن به نسبت فقه و حکومت را بررسی کرده و با نگاهی به محتوا و تقسیمات فقه موجود، به تبیین مناسبات فقه و حکومت پرداخته می‌شود.

1 تير 1394
مفهوم شناسی واژه «حکم» در فقه سیاسی
در فقه سیاسی، با اصطلاحی مرکب مواجهیم که یک جزء آن واژه «حکم» و جزء دیگرش «ولایت» و «حکومت» است. برای شناخت مفهوم «حکم ولایی» و «حکم حکومتی»، مباحثی مطرح می‌شود که روشن شدن آن‌ها در این پژوهش مدّ نظر می‌باشد.

31 خرداد 1394
سیدریاض حکیم از سفر خود به اروپا می گوید؛
تبیین کاربرد مجمع تشخیص مصلحت نظام در مقاله «فلسفه و جایگاه اصول فقه در استنباط احکام»
امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمهوری اسلامی ایران خیلی از گره‌ها را باز می‌کند. تبیین حکم ثانوی و مصالح عمومی جامعه و اینکه حکم شرعی بتواند با متغیرات جامعه متناسب شود برای آن‌ها خیلی جالب بود.

30 خرداد 1394
به مناسبت سالروز درگذشت شیخ مفید؛
شیخ مفید و ولایت فقیه
از نظر شیخ مفید، شایستگان تصرف و تصدی ولایت‌های شرعی کسانی هستند که واجد دو شرط باشند: 1- اینکه جاهل به احکام شرعی نباشند و به عبارت دیگر فقیه و مجتهد باشند؛ 2- از رسیدگی به امور مردم، ناتوان نبوده و قدرت ارادهٔ امور مردم را دارا باشند.

13 ارديبهشت 1394
در نمایشگاه بین‌المللی کتاب؛
رونمایی از کتاب ولایت فقیه از نگاه هاشمی رفسنجانی
ویرایش جدید کتاب «مشروعیت آسمانی» با زیر عنوان «مشروعیت ولایت‌فقیه در اندیشه‌ی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ـ نقد اندیشه مخالفان» در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.

11 ارديبهشت 1394
آیت‌الله یزدی:
برخی برای خودشان رهبری شورایی مطرح می‌کنند
رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: کسانی همین طور برای خودشان مسئله شورایی را مطرح می‌کنند و می‌گویند شاید یک روز بشود آن را انجام داد. در حالی که شورایی بودن یک مسئله است و مشورت گرفتن مسئله‌ای دیگر.

11 فروردين 1394
در گفتگو با آیت‌الله گرامی تشریح شد
نظر آیت‌الله بروجردی در مورد ولایت فقیه
آیت‌الله گرامی توضیح داد: ولایت فقیه برای آیت‌الله بروجردی اصل بود، ولی در آن شرایط نمی‌خواست ولایت فقیه را اجرا کند، مرحوم آیت‌الله بروجردی می‌فرمودند که برای اجرای این اصل، افراد به اندازه کافی نداریم.
12345  بعدي  >>
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ