فقه و مبانی اجتهاد

به مناسبت سی‌‌و‌دومین سالگرد رحلت برگزار می‌شود‌،

مراسم بزرگداشت آیت‌الله سید عبدالله شیرازی در مشهدالرضا(ع)

همزمان با فرارسیدن ماه محرم الحرام، مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سیدعبدالله شیرازی از مبارزان علیه استعمار با حضور علما، فظلا و طلاب حوزه علمیه در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، همزمان با آغاز ماه محرم‌الحرام، عاشورا سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین(علیه‌السلام) و به مناسبت سی و دومین سالگرد رحلت آیت‌الله سیدعبدالله شیرازی، مراسم بزرگداشتی شب اول ماه محرم الحرام 1437 در جوار مرقد مطهّر علی‌ابن موسی الرضا(علیه‌‌سلام) در محل حسینیه امام امیرالمونین(ع) برگزار می‌گردد.

این مراسم در دفتر آیت‌الله سیدمحمدعلی شیرازی فرزند آن بزرگوار شامگاه چهارشنبه 22مهرماه 1394 از ساعت 19:30 الی 21 به نشانی خیابان آبت‌الله بهجت (آزادی)، بهجت 7، حسینیه امام امیرالمونین(ع) برگزار می‌شود. از عموم طبقات برادران ایمانی دعوت می‌شود به منظور تجلیل از مقام شامخ فقاهت و مرجعیّت و به پاس خدمات وسیع دینی، علمی و اجتماعی آن فقید سعید و زحمات ارزشمند آن فقید در این مراسم شرکت نمایند.

گذری بر زندگانی آیت‌الله سید عبدالله شیرازی
فقید سعید آیت‌الله شیرازی در 13 شعبان 1309 ه.ق برابر با 3 اسفند 1271 ه.ش دربیت علم و فضیلت و کانون گرم خانواده‌ای اصیل و شخصیت یافته از پدری همچون مرحوم آیت‌الله سید محمد طاهر، فرزند مرحوم آیت‌الله حاج سید محمدعی، و مادری علویه از خاندان قاضی حسین دزفولی دیده به جهان گشود.

ایشان در سال 1333 ه.ق برای تحصیل علوم دینی به نجف اشرف رفته و پس از 13 سال اقامت و استفاده از محاضر درسی در سال 1345 ه.ق به شیراز باز می‌گردد و مبارزات خود را آغاز می‌کند؛ سپس به قم عزیمت کرده و به سفارش آیت‌الله حائری یزدی به مشهد عزیمت می‌کند و پس از بازگشت دوباره به نجف اشرف و تدریس در آنجا باز به مشهد باز می‌گرد و فعالیت‌های علمی خود را آغاز می‌کند.

اساتید ایشان در دوره سطح در حوزه علمیه شیراز، مرحوم آیت‌الله سید محمدباقر آیت‌اللهی، مرحوم آیت‌الله ثامنی، مرحوم آیت‌الله ابوالوردی، آیت‌الله میرزا محمدصادق مجتهد بوده‌اند و در دوره خارج در نجف اشرف، آیت‌الله حاج سید ابوالحسن اصفهانی (1سال خارج فقه)، آیت‌الله آقا ضیاءالدین عراقی (13 سال خارج اصول)، آیت‌الله حاج شیخ محمدحسین نائینی (خارج فقه) بوده‌اند.

فعالیت‌های سیاسی و علمی
در جریان كشف حجاب ایشان به مشهد آمد و با آیت‌الله حاج آقا حسین قمی و علمای اعلام مشهد دیدار نمود و پس از رحل اقامت افكندن در مشهد، در شورای آنها كه در منزل آیت‌الله سید یونس اردبیلی دایر می‌شد شركت می‌جست و پس از كشتار فجیع گوهرشاد و بازداشت علما، ایشان نیز دستگیر و به تهران اعزام شد. وی پس از پنج ماه آزاد شد و فروردین ماه سال 1315 وارد نجف گردید.

آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی در سال 1323 ش، طی یادداشتی ایشان را به عنوان شخصی شایسته مرجعیت معرفی نمود و از مردم خواست در امور دینی به وی رجوع نمایند و رساله علمیه آیت‌الله شیرازی تحت عنوان "انیس المقلدین" انتشار یافت.

آیت‌الله شیرازی در جریان نهضت ملی از اقدامات سیاسی آیت‌الله سید ابوالقاسم كاشانی حمایت كرد و در جریان لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی سال 1341 و 15 خرداد 42 به دفاع از حریم دین و روحانیت و امام خمینی قدس سره برخاست، تا اینكه با اعمال فشار حزب بعث عراق، این كشور را ترك گفت و روز 10 آذر 1354 به ایران آمد و پس از سفر به قم و شیراز وارد مشهد شد و به تدریس طلاب و ارشاد مردم پرداخت و درجریان انقلاب اسلامی سال 1357 زمام امور خراسان را به عهده گرفت.

سرانجام آن فقید عالی‌مقام و مرجع عالیقدر در شامگاه سال 1405 ه.ق مصادف با 5 مهرماه 1363 دار فانی را لبیک گفت و دیدار معبودش را با جان و دل پذیرا شد.
 
منبع: شبکه اجتهاد

نظر شما