فقه و مناسک

از سوی موسسه اطلس تاریخ شیعه:

انتشار اولين رساله جامع و مصور «احكام عزاداری»

كتاب احكام مصور عزاداری، اولين رساله جامع و مصور در زمينه عزاداری است كه به همت موسسه اطلس تاريخ شيعه توليد و منتشر شده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام‌والمسلمين ابوالفضل بنايی (مسئول موسسه اطلس تاریخ شیعه)، با اشاره به تدوین کتاب احکام عزاداری به خبرگزاری قرآنی گفت: از آنجا كه عزاداری برای ائمه معصومين(ع)، به‌ويژه سيدالشهدا(ع) نيز مانند ساير اعمال دينی، احكام و آدابی دارد، در كتاب احكام مصور عزاداری به مهم‌ترين مسائل و آدابی كه پيرامون عزاداری مطرح است، پرداخته شده است.
وی ابراز كرد: فلسفه عزاداری اهميت و حكم شركت در عزاداری در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته و رفتارهای فردی عزادار همچون گريه و تباكی در عزاداری و پوشيدن لباس سياه برای اهل ‌بيت(ع) و حكم سينه‌زنی و زنجيرزنی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
مسئول موسسه اطلس تاریخ شیعه اظهار کرد: در کتاب احکام مصور عزاداری نیز سينه‌زنی و سرخ شدن بدن، حكم تعزيه و شبيه‌خوانی، بازيگری نقش ائمه(ع) و پوشيدن لباس شبيه چادر برای مردان در تعزيه بررسی شده است.
بنایی، انتشار اولین چاپ این کتاب را زمستان سال جاری ذکر کرد و گفت: چگونگی نذر برای مجالس اهل بيت(ع) و مصرف نذورات ساير مذاهب در مجالس اهل ‌بيت(ع) از مسائلی است که به صورت مستند و موشکافانه مورد بررسی قرار گرفته است.
وی بیان کرد: حفظ حقوق ديگران در مجالس و دسته‌های عزا نیز در کتاب مذکور بررسی شده است و اشاره مناسبی نیز به نحوه برپايی نماز جماعت هيئات عزاداری در معابر عمومی، رفتن به مجالس عزاداری بدون اذن شوهر، عزاداری و قضا شدن نماز صورت گرفته است.
مسئول موسسه اطلس تاریخ شیعه گفت: آسيب‌شناسی هيأت‌ها و تشكل‌های مذهبی نیز در کتاب احکام مصور عزاداری مورد توجه قرار گرفته است و در این زمینه رقابت در عزاداری، آسيب‌شناسی مداحی، كسب درآمد از مداحی، غنا در مداحی، دستمزد برای روضه بی سند، زبان حال در مداحی، تقليد صدای حيوانات در مداحی، نواختن موسيقی در عزاداری، آسيب‌رساندن به بدن در عزاداری، قمه‌زنی، حكم برهنه شدن در عزای اهل‌بيت(ع)، چاپ، نشر و نصب تصاوير منسوب به ائمه و هم زمانی جشن‌های ملی و شهادت معصومین(ع) از آسیب‌هایی است که مورد بررسی و نقد قرار گرفته‌اند.
وی یادآور شد: در کتاب مذکور کم و کیف عزاداری بانوان نیز به صورت جداگانه بحث و بررسی شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به نوحه‌خوانی زن در مجالس عزا، بلند گريه كردن در حضور نامحرم و آرايش و زينت در ايام عزاداری اشاره کرد.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما