صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٣ ذو القعده ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۶ تير
قبلي  1234  بعدي  >>
19 اسفند 1393
آیت‌الله اراکی:
مبانی فقهی باید تمام ابعاد حکومت را در نظر گیرد
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان این که نسبت به اصول فقه نظام مباحثی نیز آغاز کرده‌ایم و در این مبانی نیاز به تغییر از فقه نظام قبل نمی‌بینیم، اظهار کرد: البته باید حتماً مسائلی را باید به آن اضافه کرد.

17 اسفند 1393
معرفی کتاب؛
«فقه وامنیت» اثر برگزیده کتاب سال حوزه
کتاب فقه و امنیت اثر آقای محمد اسماعیل نباتیان درگروه علمی فقه و اصول درهمایش شانزدهم کتاب سال حوزه به عنوان اثرشایسته تقدیربرگزیده شد.

16 اسفند 1393
بررسی کتاب؛
نگاهی به کتاب مرجعیت دینی و عراق جدید
این کتاب در معرفی مرجعیت دینی شیعه نجف اشرف و به طور خاص حضرت آیت الله سیستانی و تأثیر ایشان بر جهان و تحولات نوین عراق نگاشته شده است.
 
 
 
 
 

11 اسفند 1393
گزارش از نشریات؛
حجت‌الاسلام میراحمدی: فقه مشروطه را نمی‌توان به شکست متهم کرد
سخن گفتن از اینکه یک فقه اقتدارگرا و فقه دیگر دمکراتیک است چندان صحیح به نظر نمی‌رسد. ما چاره‌ای جز این نداریم که به صورت دقیق گزاره‌های دانش فقه مشروطه و دانش فقه جمهوری اسلامی را بررسی کنیم و نسبت آن را با مولفه‌های دمکراسی بسنجیم.

4 اسفند 1393
سخنان علیدوست، فیرحی و میرموسوی پیرامون «جایگاه مصلحت در فقه سیاسی شیعه»
سومین نشست علمی «جایگاه مصلحت در فقه سیاسی شیعه» با همکاری جهاد دانشگاهی در دانشگاه حقوق و علوم سیاسی با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه از جمله حجج‌الاسلام داود فیرحی، ابوالقاسم علیدوست، سیدعلی میر موسوی و دانشجویان این دانشگاه عصر روز یکشنبه برگزار شد.

3 اسفند 1393
در مدرسه عالی نواب مشهد؛
پایان‌نامه «حکم حکومتی و جایگاه آن در اسلام» دفاع شد
نگارنده این پایان‌نامه، گفت: مشروعیت این حکم توسط ادله اربعه ثابت شده و همه مکلفین حتی سایر مراجع تقلید باید در قبال آن تسلیم باشند و حق مخالف نخواهند داشت.

30 بهمن 1393
تا پایان خرداد؛
مهلت ارسال اثر به همایش فقه حکومتی تمدید شد
رابطه متقابل مردم و حکومت، وظایف فقهی مردم در حاکمیت جور، نقش مردم در شکل‌گیری حکومت اسلامی، تحلیل فقهی نقش مردم در استمرار حکومت اسلامی، تبیین فقهی بیعت در حکومت اسلامی، انتخابات و حکومت اسلامی؛ حق یا تکلیف، بررسی فقهی تعارض خواست اکثریت و اقلیت در نظام اسلامی و تعامل و مناسبات مردم با ولی فقیه در نظام اسلامی از جمله موضوعات محور «فقه، مردم و نظام اسلامی» هستند.

24 بهمن 1393
تازه‌های نشر؛
نگاهی به مجموعه مقالات «نظریه مردم سالاری دینی»
جلد اول و دوم مجموعه مقالات سومین همایش ملی «نظریه مردم سالاری دینی» به کوشش سید محمدرضا مرندی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

24 بهمن 1393
از 10 اسفند 93 آغاز می‌شود؛
پذیرش در 5 رشته فقهی و حقوقی مدرسه علمیه نواب
مدرسه علمیه عالی نواب مشهد در سال تحصیلی 94-95 از بین طلاب مستعد و علاقمند در رشته‌های تخصصی «فقه و اصول»، «فقه قضایی»، «فقه سیاسی»، «فقه قضایی کیفری» و «فقه قضایی خصوصی»، دانش‌پژوه می‌پذیرد.

22 بهمن 1393
معرفی کتاب؛
13 کتاب، پیرامون «فقه و انقلاب»
«جایگاه مردم در نظام سیاسی - دینی از منظر آیت‌الله نائینی و شهید صدر»، «نظام سیاسی و دولت در اسلام»، «نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران»، «کتاب ولایت سیاسی فقیهان»، «متن درس خارج فقه نظام سیاسی اسلام»؛ از جمله کتاب‌هایی هستند که در این گزارش به آن‌ها پرداخته می‌شود.

22 بهمن 1393
گزارش؛
مجموعه مقالات فقه سیاسی و انقلاب اسلامی
شبکه اجتهاد، به مناسبت فرارسیدن سالروز پیروزی شکوه‌مند انقلاب اسلامی جهت استفاده محققان، پژوهشگران و مخاطبان فرهیخته تعدادی از مقالات فقهی حول محور انقلاب را گردآوری کرده است؛ که این مقالات در اختیار مخاطبان و پژوهشگران فرهیخته قرار می‌گیرد.

18 بهمن 1393
حجت‌الاسلام قاضی‌زاده تبیین می‌کند؛
جایگاه حقوق مردم در فقه سیاسی معاصر شیعه
نشست علمی «جایگاه حقوق مردم در فقه سیاسی معاصر شیعه» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم قاضی‌زاده در جمع فضلا و طلاب حوزه‌ علمیه قم برگزار می‌گردد.

16 بهمن 1393
باحضور حجج‌اسلام ایزدهی و سیدباقری انجام می‌شود؛
بررسی تحولات فقه سیاسی پس از انقلاب اسلامی در رادیو معارف
در ایام دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، رادیو معراف در برنامه "فقه پویا" تحولات فقه سیاسی پس از انقلاب اسلامی را بررسی می‌کند.

14 بهمن 1393
گزارشی از یک مقاله؛
معرفی و نقد کتاب «فقه الحکومه الاسلاميه»
اما نکته‌ای که الشاوی از آن بدون توجه گذشته است، فرق بین دیدگاه ولایت فقیه بر اساس نصب عام و ولایت فقیه بر اساس نصب عام و ولایت فقیه بر اساس رأی مردم یا خبرگان آن‌ها و با توجه به احراز شرایط لازم در شخص حاکم است. امام خمینی‌(ره) معتقد به ولایت فقیه بر اساس نصب عام فقیهان به ولایت از سوی ائمه بزرگوار شیعه و یا بر اساس ادله عقلی است. و این نظریه تفاوت‌هایی با دیدگاه نویسنده کتاب «دراسات فی ولایت الفقیه و...» که دیدگاه انتخابی است دارد.

12 بهمن 1393
گزارش «اجتهاد» از نشست "تئوری انقلاب در فقه شیعه"
بررسی موانع انقلاب در آثار فقهای شیعه/ نظریه فقهی امام(ره) پایه‌های انقلاب را تامین کرد
حجت‌الاسلام سروش محلاتی: امام میراث فکری هزار ساله را به هم زد به همه‌ی شبهاتی که مطرح شد جواب داد. تن به ظلم دادن را حرام دانست و قیام امام حسین بدون عِدّه و عُدّه را نمونه و حجت برای همه معرفی کرد.

8 بهمن 1393
در موسسه فهیم برگزار می‌شود؛
تببین «تئوری انقلاب در فقه شیعه» توسط سروش محلاتی
نشست علمی «تئوری انقلاب در فقه شیعه» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سروش محلاتی در جمع فضلا و طلاب حوزه‌ علمیه در موسسه فرهنگی فهیم قم برگزار می‌گردد.

7 بهمن 1393
معرفی تفصیلی کتاب؛
«تمایزات فقه و فقه سیاسی»
فقه سیاسی، به عنوان منبع تئوریک نظام و تمدن اسلامی، ضرورت جدی بررسی، تجزیه و تحلیل و حتی مهندسی و بازتولید دارد. در وهله اول، برای تبیین بهتر جایگاه فقه سیاسی در جغرافیای علوم اسلامی، باید آن را با فقه مقایسه کرد تا نقاط تمایز و تطابق آن دو نسبت به هم معلوم شود. برای بررسی مفهوم فقه سیاسی، لازم است مفاهیم فقه، سیاست و دیدگاه‌های مختلف درباره فقه سیاسی تبیین شود.

1 بهمن 1393
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران:
سلفیزم جهادی حاصل بدعت در فقه‌سیاسی اهل سنت است
دکتر جعفر حق‌پناه در نشست جامعه شناسی سیاسی سلفیزم تکفیری در عراق گفت: سلفیزم جهادی مانند شبکه القاعده، قائل به اصل خروج و اصل جهاد است. این‌ها در فقه سیاسی اهل سنت، بدعت ایجاد کردند.

29 دي 1393
یادداشتی از حسن نوروزی؛
هم‌پوشانی فقه سیاسی و فقه حکومتی
با این نگاه حدِّاکثری، فقه سیاسی مطلوب، معنایی در مقیاس فقه حکومتی خواهد داشت و فقه حکومتی هم نمی‌تواند معنایی گسترده‌تر و عمیق‌تر از فقه سیاسی داشته باشد؛ هر چند ممکن است در نگاه برخی، تعبیر فقه حکومتی و در نگاه برخی دیگر، تعبیر فقه سیاسی گویا تر و پرمغز تر باشد.

25 دي 1393
گزارش «اجتهاد» از جلسه آیت‌الله مدرسی؛
تشریح تمایزات فتوا و حکم حکومتی/ در حکم ولایی احراز مصلحت لازم است
آیت‌الله سید محمدعلی مدرسی در تبیین تمایز فتوا و حکم بیان کرد: در فتوا احراز مصلحت لازم نیست، نص شرعی داریم که حرام یا حلال است؛ ولی در حکم ولایی احراز مصلحت لازم است.
قبلي  1234  بعدي  >>
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ