از «انتشار ۱۱۴ عنوان پژوهش فقهی» تا «برگزاری ۱۹ کرسی علمی» در پژوهشکده فقه و حقوق

نشست بیان دستاوردهای پژوهشی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تشریح فعالیت‌های این پژوهشکده از سوی رییس و مدیران گروه‌های علمی آن برگزار شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، ‌حجت‌الاسلام والمسلمین سیف الله صرامی «رییس پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» در نشست بیان دستاوردهای پژوهشی این پژوهشکده که در حاشیه پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در مرکز همایش‌های غدیر قم برگزار شد، با بیان این که پژوهش‌های این پژوهشکده در یک سال گذشته در دو قسم انجام شده است، اظهار داشت: یکی، پژوهش‌های نوشتاری است که به صورت سنتی از ابتدا در این پژوهشکده جریان داشته و به صورت کتاب و مقاله انجام‌ می‌شده که در یکسال اخیر نیز انجام شده است که تا به حال در ۱۱۴ عنوان منتشر شده و برخی از عناوین در چند جلد انتشار یافته است.

وی گفت: دیگر پژوهش‌های این پژوهشکده به صورت پژوهش‌های گفتاری است که در سه قسمت نشست، هم اندیشی و کرسی صورت گرفته و پژوهشکده در این پژوهش‌ها نسبت به سال‌های گذشته فعال تر بوده است.

رییس پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: نشست‌های این پژوهشکده به مناسبت چهل سالگی انقلاب در مسأله فقه و حقوق و نشست‌های مربوط به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بود که از سلسله نشست‌های همایش ملی «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی»‌ می‌باشد.

وی افزود: هم اندیشی‌ها این پژوهشکده، مربوط به یک سری موضوعاتی‌ می‌شود که در پژوهشکده به نام مطالبات رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده است. بخش دوم پژوهش‌های گفتاری، کرسی‌های ترویجی و تخصصی‌ می‌باشد که پژوهشکده فقه و حقوق در کرسی‌های تخصصی پیشتاز بوده است.

سپس، ‌حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی «مدیر گروه مسائل فقهی و حقوقی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» اظهار داشت: دو کتاب «تأثیر دیدگاه‌های فقهی بر قوانین کیفری» نوشته اسماعیل آقابابایی و «قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق» اثر رسول مظاهری و محمدعلی خادمی کوشا در یک سال گذشته به چاپ رسیده است.

وی با اشاره به آثار در دست انتشار این گروه گفت: کتاب «حق بر توسعه» در دو جلد نوشته مهدی فیروزی، «موانع و نهادهای جایگزین اقامه حدود در عصر غیبت» تألیف سیدباقر محمدی و مسئولیت کیفری رانندگان وسایل نقلیه در فقه و حقوق اثر اسماعیل آقابابایی در دست انتشار است.

مدیر گروه مسائل فقهی و حقوقی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: کتاب «موضوعات مستحدثه فقهی در خصوص دروغ» و «بررسی فقهی و حقوقی مشاور خانواده» از جمله آثار در دست تدوین در این گروه است.

وی افزود: بخش عمده کار این گروه در سال گذشته، کارهای مربوط به مناظرات و نشست‌های علمی است که بخشی از این‌ها مربوط به مطالبات رهبری است که در این خصوص سه نشست علمی برگزار کردیم.

صالحی اظهار داشت: بحث دیگر در خصوص مطالبات رهبری، خلق پول است که این مسأله آثار و مشکلات عدیده ای را در جامعه به وجود‌ می‌آورد که مهم ترین اثر آن، ایجاد تورم است؛ خلق پول به این صورت است که بانک‌ها برای افراد یک سقف اعتباری در نظر‌ می‌گیرند، بدون این که به افراد پولی را از طریق پول صوری و اعتباری انتقال کنند و پول به صورت فیزیکی منتقل شود و این مسأله مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. همچنین، «فقه و رانت و رابطه آن با عدالت» در نشستی بررسی شد.

در ادامه این نشست، ‌حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبریان «مدیر گروه فلسفه فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» گفت: کتاب «احتیاط و رگه‌ها و ریشه‌ها» نوشته سعید ضیایی فر مجموعه گفتگوها است که حدود ۸۰۰ صفحه حجم دارد که به احتیاط به عنوان یکی از چالش‌های احکام شرعی در رساله‌ها پرداخته است که فراز و فرود‌هایی در طول تاریخ داشته است.

وی گفت: کتاب ترجمه مقدمه‌های ناظر مجموعه گفتگوهای ما است که مسئولیت پژوهشکده در این زمینه انجام شده و با همکاری بخش لبنانی مرتبط با پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در حال انجام است که در سال آینده منتشر‌ می‌شود.

مدیر گروه فلسفه فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: از کتاب‌های در دست تحقیق که در شرف اتمام است، مجموعه گفتگوهایی با عنوان حجیت و کارآمدی است که مشتمل بر چند مقاله و نشست است که با تکمیل آن، در سال آینده به پایان‌ می‌رسد.

وی افزود: «روش‌های بهره گیری از اهداف دین در اجتهاد» مجموعه نشست و مقاله است که در سال آینده منتشر‌ می‌شود؛ «ساختار مطلوب علم فقه» نوشته سید محمدرضی آصف آگاه است که در پایان سال به شورای پژوهشی تحویل داده‌ می‌شود.

علی اکبریان اظهار داشت: کتاب «مبانی انسان شناختی علم فقه» نوشته سعید ضیایی فر از دیگر آثار این گروه است که در حال تدوین بوده و در دو سال آینده منتشر خواهد شد.

وی گفت: «جایگاه مبانی کرامت انسان» از مجموعه کرسی‌های ترویجی و مقالاتی است که در سال گذشته یک مقاله آن به پایان رسید و در حال انجام مراحل خود بوده و «تأثیر اندیشه اخباری بر فقه امامیه» از دیگر آثار این گروه‌ می‌باشد که در حال انجام مراحل پایانی است.

مدیر گروه فلسفه فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: «تعامل فقه در موضوع شناسی»، «امور مربوط به طراحی و تدوین مسائل فقه هنر»، «روش شناسی و ظرفیت شناسی فقه امامیه» و… در حال انجام مراحل مربوط به قرارداد است.

همچنین، ‌حجت‌الاسلام والمسلمین خادمی کوشا «مدیر دانش‌های وابسته به فقه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» اظهار داشت: قواعد استظهار از عرصه‌هایی‌ می‌باشد که در فقه و اصول کمتر تلاش متمرکز فقهی و پژوهشی بر روی آن شده است که این پژوهشکده کتابی را در این زمینه با آیت الله‌هادوی تهرانی هماهنگ کردند و به پایان رساندند و امیدواریم که این کتاب منتشر شود و از جمله موارد نوآوری‌های این کتاب آن است که در خصوص قرینه شناسی تلاش متمرکزی شده است.

وی گفت: دومین فعالیت علمی این گروه در یک سال گذشته، کتاب «شمول عمومات و مطلقات نسبت به مسائل مستحدثه» است؛ در این خصوص هنوز کار روشی خاصی انجام نشده است و یک قسمت در این خصوص، روش بهره گیری از عمومات و مطلقات در مسائل مستحدثه‌ می‌باشد که در قالب یک مقاله آماده شده است که دو مقاله از این مقاله برای مجلات آماده شده است؛ این پژوهش به اتمام رسیده و امیدواریم امسال مسائل تصویب و نشر آن به پایان برسد.

مدیر دانش‌های وابسته به فقه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: دانش قواعد فقه هنوز راه‌های تکمیلی زیادی دارد و از جمله مسائلی که گروه دانش‌های وابسته به فقه به دنبال آن است، انجام پژوهش‌هایی در این باره است.

وی افزود: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که این گروه عهده دار آن شده، درس نامه روش تحقیق در علم و اصول است؛ هنوز کتابی در خصوص روش تحقیق در این علوم انجام نشده است؛ ‌حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی الهی خراسانی تدوین این درس نامه را بر عهده گرفت که امیدواریم که با پیگیری‌های گروه به نتیجه برسد.

خادمی کوشا اظهار داشت: یکی دیگر از تلاش‌های این گروه، روش شناسی علم اصول فقه است که جدای از مسأله روش تحقیق‌ می‌باشد؛ طرح این مسأله دفاع شده و قرارداد آن نیز تنظیم شده است.

وی گفت: یکی از تلاش‌هایی که این گروه در دست اقدام دارد و هنوز به فرجام نرسیده، همایش «ظرفیت شناسی اصول فقه در مسائل مستحدثه» است؛ همایش مذکور با این هدف که بتواند هم روش‌هایی را در حل مسائل مستحدثه و عرصه‌هایی نو از اصول فقه در این مسائل به جامعه علمی معرفی کند، در حال پیگیری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول نادری «رئیس اداره امور پژوهشی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» در این نشست نیز با اشاره به اینکه این اداره فعالیت‌های اصلی خود را در قالب گروه‌ها دنبال می‌کند، تصریح کرد: در این مجموعه تلاش کرده‌ایم تا از توان پژوهشگران و اساتید به شیوه مطلوب بهره‌مند شویم.

وی با بیان به اینکه اهم فعالیت‌های پژوهشی پژوهشکده به پنج دسته تقسیم‌بندی شده است، افزود: نخستین دستاورد پژوهشکده ۶ اثر در دست نشر است و دستاورد دوم ۶۰ پروژه علمی‌ می‌باشد که بیش از ۶۰ درصد این پروژه‌ها، قطبی و راهبردی هستند.

رئیس اداره پژوهش پژوهشکده فقه و حقوق اظهار داشت: سومین دستاورد پژوهشکده مقالات است که در سال گذشته ۳۰ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی توسط اعضای هیأت علمی این پژوهشکده در موضوعات فقهی و حقوقی چاپ شده و چهارمین دستاورد نیز برگزاری کرسی‌ها و نشست‌های پژوهشکده است.

وی گفت: پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در راستای برگزاری نشست‌ها و به تعبیری فعالیت‌های شفاهی پژوهشی خود جهش چشمگیری داشته است؛ در سال گذشته، سه پیش اجلاسیه برای کرسی‌های تخصصی، یک کرسی تخصصی تأیید شده، سه کرسی ترویجی و چهار نشست هم‌اندیشی با موضوع مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی را برکزار کرده‌ایم.

نادری تصریح کرد: برگزاری ۹ نشست علمی با موضوع «چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» و پیش نشست همایش «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» که به همت دفتر تبلیغات اسلامی در بهمن ماه برگزار می‌شود، از دیگر فعالیت‌های پژوهشکده فقه و حقوق بوده است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۱۹ کرسی هم‌اندیشی و نشست در این پژوهشکده برگزار شده است، خاطرنشان کرد: پنجمین دستاورد، فضای مجازی و سایت پژوهشکده است که اطلاع‌رسانی و گزارش علمی سایر این نشست‌ها در سایت بارگزاری شده و تلاش کرده‌ایم تا اطلاعات این سایت بروز باشد و همه اطلاعات پژوهشکده به صورت جزئی در سایت منتشر شود. / تبلیغ نیوز

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست