labelخانواده و سلامت, دیدگاه و گزارش
commentبدون دیدگاه

جزئیات اقدامات آستان قدس رضوی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی، جزئیات اقدامات این آستان در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در حرم رضوی را تشریح کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، مصطفی فیضی، سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی، با بیان اینکه این آستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در حرم مطهر رضوی اقدامات گسترده‌ای را براساس دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داده است، اظهار کرد: پیش از ورود ویروس کرونا به کشورمان، جلسات مدیریت بحران و نشست‌های آموزشی و کنترلی از جمله آموزش کارکنان، خدمه و میزبانان برای پیشگیری و رعایت بیشتر بهداشت در سطح اماکن متبرکه رضوی برگزار شده است.

وی اضافه کرد: بعد از ورود این ویروس به کشور جلسات را به صورت جدی‌تر و با فاصله زمانی کمتر با همراهی سایر دستگاه‌های استانی و در رأس آن دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار کردیم و با تأکید تولیت آستان قدس رضوی در خصوص محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این موضوع، اقدامات پیشگیرانه برای حفظ سلامت زائران، خدمه و خادم‌یاران بارگاه منور رضوی را با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و با جدیت بیشتری دنبال می‎کنیم.

سرپرست ‎معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی تأکید کرد: در این جلسات در سه بخش خدمه و خادمیاران، اماکن متبرکه و زائران اقدامات گسترده‌ای را طراحی کرده‌ایم و مشغول پیگیری آن‎ها در سطح اماکن متبرکه رضوی هستیم.

چند گام مهم برای پیشگیری از شیوع ویروس 

‎فیضی به اقدامات آستان قدس رضوی در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در حوزه خدمه و خادمیاران رضوی اشاره کرد و افزود: ضمن احترام و تقدیر و تشکر از خدمات و زحمات خدمه و خادمیاران رضوی، از خدام حضرت امام رضا(ع) که در شهرستان‌ها سکونت دارند، خواستیم تا اطلاع ثانوی از حضور در خدمت خودداری کنند.

‎وی بیان کرد: همچنین توزیع مواد ضدعفونی کننده دست و آموزش نحوه استفاده از آن در همه آسایشگاه‌های حرم مطهر رضوی و دفاتر خدمت‌رسان از دیگر اقداماتی است که برای پیشگیری از ویروس کرونا آغاز شده است. همچنین برای جلوگیری از شیوع این ویروس محلول‌های ضدعفونی دست در سالن‌های مهمانسرای حرم مطهر رضوی نصب شده و در اختیار زائران قرار گرفته است.

سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ادامه داد: علاوه بر اقدامات ذکر شده، ۹ جلسه کلاس آموزشی برای تمام میزبانان حرم مطهر رضوی در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی و همچنین کلاس‌های آموزشی در خصوص مقابله با بیماری کرونا و نحوه شست‌وشوی دست در دارالشفای امام(ع) و علاوه بر آن کلاس‌های آموزشی ارتقای سطح سلامت ویژه خدمه و خادمیاران در سطح حرم مطهر رضوی برگزار شده است.

فیضی با تاکید بر اینکه در بخش دوم اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا که مربوط به حوزه اماکن متبرکه می‌شود، بحث ضدعفونی و نظافت را به‌صورت جدی مورد توجه قرار داده‌ایم، ادامه داد: مکان‌های دارای بار آلودگی بالا نظیر درب‌ها، سنگفرش‌ها، سطوح رواق‌های متبرکه، سرویس‌های بهداشتی و … با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده در چند نوبت طی شبانه‌روز ضدعفونی می‌شوند.

‎وی با اشاره به اینکه اقدامات آستان قدس رضوی در بخش سوم یعنی زائران و مجاوران برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بنا بر تأکید تولیت آستان قدس رضوی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بیان کرد: در این راستا برنامه‌ها و فعالیت‌هایی را که تجمع ایجاد می‌کرد، تعدیل و یا تعطیل کرده‌ایم که تعطیلی شهربازی معارفی، چایخانه حضرت و کبوترانه و کاهش برنامه‎های تبلیغی از جمله آن‌ها بوده است.

‎سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی اظهار کرد: با توجه به تمام اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا در حرم مطهر رضوی، بیش از هزار عدد پوستر آموزشی مقابله با کرونا با محوریت آموزش نحوه صحیح شست و شو دست‌ها در مکان‌های حرم مطهر از جمله ورودی‌های حرم مطهر، پارکینگ‌ها، دفاتر امانات، میهمانسراها، دفاتر پیداشدگان، آسایشگاه‌های خدمه و خادمیاران، سرویس‌های بهداشتی و … نصب شده است.

‎فیضی تصریح کرد: پخش بروشور و نماهنگ آموزشی در زمینه آشنایی با بیماری کرونا و نحوه صحیح شست و شوی دست از طریق سیستم اتوماسیون به‌منظور ارتقای سطح سلامت خدمه و خادمیاران و کارمندان، اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری کرونا از طریق تلویزیون‌های پهن پیکر و اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری کرونا در میهمانسرای حرم مطهر از دیگر اقداماتی است که در آستان مقدس حضرت رضا(ع) صورت گرفته است.

مراسم اعتکاف پس از اعلام نظر قطعی متولیان امر به استحضار مردم خواهد رسید

‎وی در بخش دیگر از سخنانش به مراسم معنوی اعتکاف در حرم رضوی اشاره کرد و گفت: برپایی یا عدم برپایی این مراسم در دست بررسی است و پس از اعلام نظر قطعی متولیان امر به استحضار مردم خواهد رسید.

‎سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان ‎قدس رضوی اظهار کرد: آستان قدس رضوی به‌صورت روزانه پذیرای توانیابان با هدف بهره‌مندی این عزیزان از زیارت حضرت رضا(ع) بود، اما با توجه به شرایط موجود فعلاً این ویژه‌برنامه تعطیل است.

‎فیضی با بیان اینکه آستان قدس رضوی از ظرفیت بسیار خوب و قوی در حوزه بهداشت، درمان و سلامت برخوردار است، تصریح کرد: از همین رو طبق تصمیمات صورت گرفته در حوزه دارالشفاء با فعال کردن نوبت‌‎های خدمتی و با استقرار پزشکان متخصص به صورت ۲۴ ساعته موارد احتمالی شناسایی و به محض انجام بررسی‌های اولیه در صورت اثبات ابتلا به بیماری، اقدامات لازم درمانی انجام خواهد شد.

‎وی گفت: بیمارستان فوق تخصصی رضوی نیز همانند گذشته با آمادگی بالا برای ارائه خدمات درمانی به زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) آماده است.

‎بنابرگزارش آیتان نیوز، شماره تلفن داخلی ۲۴۲۴ از سوی مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی به‌منظور اطلاع‌رسانی موارد مشکوک راه‌اندازی شده است که به محض مشاهده مبتلایان به ویروس کرونا خدمه، خادمان و خادمیاران می‌توانند با این شماره تماس بگیرند و موضوع را اعلام کنند.

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

apartmentمراکز مرتبط: آستان قدس رضوی
local_offerسایر طبقه‌بندی‌ها:

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست