ضرورت تقویت دانش‌های اسلامی ناظر به مسائل فراروی امت

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در نشست مشترک با هیئتی از علمای شیعه و سنی عراق گفت: جامعه اسلامی به شدت نیازمند تقویت بنیه‌ها و زیر ساخت‌های دانش‌های اسلامی در چارچوب رویکرد به امت و توسعه آنها به حوزه‌ها و مسائل اجتماعی معاصر فراروی امت است.

به گزارش شبکه اجتهاد، هیئتی متشکل از دیوان وقف سنی و شیعه عراق و عالمانی از دانشگاه‌های هر دو مذهب این کشور به همراه مشاور وزیر آموزش عالی عراق ضمن حضور و بازدید از دانشگاه مذاهب اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی ریاست دانشگاه و عضو مجلس خبرگان رهبری، معاونان و مدیران گروه‌های این دانشگاه دیدار کردند.

مبلغی در این دیدار در سخنانی به اهداف تاسیس این دانشگاه در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این دانشگاه براساس رهنمود مقام معظم رهبری و به دستور معظم له تاسیس گردید و مسیر خود را در چارچوب خط مشی‌ها و نگاه‌های امت محور رهبری دنبال می‌کند.

تمرکز بر شیوه مقارنه و مطالعات تطبیقی

وی با بیان این که این دانشگاه سه اصل اساسی را برای فعالیت آموزشی، علمی و پژوهشی خود برگزیده است گفت: اصل اول در تاسیس این دانشگاه تمرکز بر شیوه مقارنه و مطالعات تطبیقی است. نکته گفتنی این است که اولا اگرچه در گذشته کما بیش افرادی یا مجموعه‌هایی بودند که پاره‌ای از مباحث را به صورت تطبیقی ارائه می‌کردند؛ اما آنچه اختصاصی این دانشگاه این است که به صورت گسترده از شیوه مقارنه بهره می‌جوید و ثانیا دانشگاه این شیوه را در جهت خدمت به امت از طریق دست یابی به نتایج حاصل از آراء شیعه و سنی برگزیده است و به هیچ روی مقارنه در این دانشگاه و بحوث آموزشی، علمی و پژوهشی آن، سیاست غلبه بخشی به مذهبی در قبال مذهب دیگر را ندارد و ثالثا شیوه تطبیقی در این دانشگاه علوم مختلف را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

توسعه علوم اسلامی با رویکرد به پاسخگویی به مسائل فراروی امت اسلامی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: اصل دوم در فعالیت‌های دانشگاه مذاهب اسلامی، توسعه علوم اسلامی است. این دانشگاه در پی توسعه دانش‌های اسلامی به حوزه‌ها و زمینه‌های جدید و معاصر آنهم با رویکرد به پاسخگویی به مسائل فراروی امت اسلامی است.

مبلغی با بیان این که بر ین امر واقف هستیم که توسعه بخشی به علوم اسلامی کاری بسیار حساس وهمراه با صعوبت است، گفت: توسعه در این دانشگاه توسعه‌ای هدفمند و معطوف به زمینه‌های فرا روی امت اسلامی با مساهمت و مشارکت آراء همه فرق اسلامی است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این که معتقدیم دانش‌های اسلامی به رغم اختلاف مکاتب ناشی از مذاهب اسلامی مساحت‌های مشترکی چه از حیث مبانی، چه از حیث روش و چه از حیث موضوعی و چه از حیث اقوال و آراء عالمان دو مذهب دارد، گفت: دانش‌های اسلامی به رغم وجود اختلاف مدرسه ای؛ دانش‌های واحدی هستند.

وی تاکید کرد: هنگامی که این دانش‌ها تولد یافتند عالمان و دانشمندان جامعه اسلامی زیر سقف واحد آنها به تفاهم می‌پرداختند. بنابراین تقویت و توسعه بنیه‌های اصلی دانش‌های اسلامی و کشاندن آنها به مسائل اجتماعی معاصر یک ضرورت برای امت اسلامی است.

تقویت و توسعه مشترکات

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تقویت و توسعه مشترکات را سومین اصل در فعالیت‌های این دانشگاه عنوان کرد و افزود: مشترکات شیعه و سنی کم نیستند و در جایگاه‌های حساسی هم این مشترکات حضور دارند. در اصول دین، در فروع دین، در شریعت اسلامی و اوصاف و خصائص و قواعد آن. در پاره‌ای از مناهج و روشهای اجتهادی و نیز در اقوال نهفته در کتب شیعه و سنی این مشترکات موج می‌زند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این که از دیدگاه اسلامی یک مشترک – تا چه برسد به انبوهی از مشترکات- را نباید در وضعیت باطل و عاطل نهاد، گفت: باید مشترکات را در جهت تاثیر گذاری در جامعه و به سمت تولید معرفت‌های متناسب به نفع امت فعال نمود.

مشترکات مذاهب به جای قرار گرفتن در حالت برزخی باید تقویت کننده روابط میان امت باشد

مبلغی اظهار داشت: مشترکات به جای آن که در وضعیت خنثی و برزخی قرار گیرند و در حاشیه و انزوا به سر ببرند، لازم است بر دوش آنها فعالیت‌های عینی، عملی، وحدت بخش و تقویت کننده روابط میان امت را بنهیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به این مطلب که مشترکات میان شیعه و سنی بر دو دسته است، بیان داشت: یکی مشترکات اولیه است که عرض عریضی را به خود اختصاص داده و حوزه‌های متعددی را در نوردیده است و دیگری مشترکات ثانویه است که می‌توان آن را در مواجهه با مسائل معاصر ایجاد کرد به این صورت که از دل مشترکات اولیه به راه حل‌ها، اندیشه‌ها و افکاری برسیم که میان شیعه و سنی و عالمان آنها می‌تواند مشترک باشد و این همان توسعه مشترکات است. حتی براساس اختصاصات مذهبی هم می‌توان به مشترکات جدید دست یافت به این معنا که اگر چه هر دو مذهب شیعه و سنی با تکیه بر اختصاصات و شیوه و منهج خود به استنباط دست می‌زنند اما به نتیجه‌ای می‌رسند که این نتیجه مشترک است و در موارد بسیار نتیجه واحدی برای روش‌های گوناگون متصور است.

امت اسلامی از ذخائر عظیم مشترکات شیعه و سنی بهره بردای مطلوب نمی‌کند

وی تاکید کرد: واقعیت این است که ما ذخائر عظیم مشترکات را به کناری نهاده ایم و امت از آنها هیچگونه بهره بردای به صورت مطلوب نمی‌کند.

مبلغی در پایان از آمادگی دانشگاه مذاهب اسلامی برای همکاری با نهادهای علمی و دانشگاهی عراق خبر داد و گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده است همه تجارب خود را در اختیار مجموعه وقف شیعه وسنی در عراق قرار دهد تا آنها نیز به ایجاد دانشگاهی مشابه در عراق اقدام کنند.

تاکید هیئت عراقی بر ضرورت احداث دانشگاهی مشابه دانشگاه مذاهب اسلامی در عراق

بنابرگزارش روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، در این دیدار شخصیت‌هایی چون: عمر حمید مراد مشاور دیوان وقف سنی، شیخ علی الخطیب نماینده رئیس دیوان وقف شیعی، مشاور وزیر آموزش عالی، رؤسای دانشکده علوم اسلامی دانشگاه‌های، سامرا، تکریت،کوفه و دانشگاه عراق و… حضور داشتند که هرکدام در سخنانی نسبت به ضرورت احداث دانشگاه مذاهب اسلامی در عراق تاکید ورزیده و بیان کردند که دانشگاهی در این طراز می‌تواند در جهت رفع تعصب و زدودن جهل عالمان مذاهب نسبت به یکدیگر و تحقق وحدت میان امت موثر باشد.

ضرورت تقویت دانش‌های اسلامی ناظر به مسائل فراروی امت

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

people_altاشخاص مرتبط: احمد, مبلغی
apartmentمراکز مرتبط: دانشگاه مذاهب اسلامی
local_offerسایر طبقه‌بندی‌ها: ,

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست