labelاجتهاد و اصول فقه, مرجعیت
commentبدون دیدگاه

مطالبه امروز از روحانیت اشاعه فقه شیعه در دنیاست/ روحانیت مردمی بماند

آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که مطالبه امروز اسلام از طلاب و روحانیت ترویج و اشاعه فقه شیعه به سراسر دنیاست، گفتند: امروز فقه جواهری پاسخگوی مشکلات در همه زمان‌ها و مکان‌ها ست و باید تلاشمان مبتنی بر پاسخگویی به نیازهای روز جوامع اسلامی و رفع شبهات باشد.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که مطالبه امروز اسلام از طلاب و روحانیت ترویج و اشاعه فقه شیعه به سراسر دنیاست، گفتند: امروز فقه جواهری پاسخگوی مشکلات در همه زمان‌ها و مکان‌ها ست و باید تلاشمان مبتنی بر پاسخگویی به نیازهای روز جوامع اسلامی و رفع شبهات باشد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله حسین نوری همدانی، در سلسله همایش‌ها‌ی اخلاق و تهذیب در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد با بیان این که طلاب باید در امور طلبگی با همت بلند گام بردارند که این راه شیخ طوسی‌ها و شیخ مفید‌ها ست، خاطر نشان کرد: پیمودن این راه وابسته به همت بلند، جدیت و اراده راسخ طلاب بوده و بدون این جدیت، کوشش و اراده بلند طلاب، ترقی و پیشرفتی در وضعیت آنان حاصل نمی‌شود.

این مرجع تقلید با اشاره به ضرورت اهتمام طلاب به ادبیات، یادآور شد: اگر طلبه‌ای به دنبال راه اجتهاد و عالم شدن است، باید ادبیات و صرف و نحو کاملی داشته باشد؛ از سوی دیگر باید همه شما اهل قلم و بیان باشید، ادبیات کاملی داشته باشید و بدانید انسان نامنظم در عرصه‌ها‌ی مختلف زندگی موفق ماست.

تفقه در دین به معنای فهم عمیق و همه جانبه ابعاد دینی است

معظم‌له با اشاره به ضرورت تاکید و توجه بر علم فقه در حوزه‌ها‌ی علمیه بیان کرد: تفقه در دین به معنای فهم عمیق همه جوانب دینی است و شما طلاب باید خودتان را برای فقیه شدن آماده کنید و بدانید خدمت فقیه در جامعه اثرگذار می‌باشد.

ایشان با بیان این که انتظار امروز از حوزه‌ها‌ی علمیه خروجی فقیهان است تا بتوانند به جوامع اسلامی خدمت کنند، افزود: رسالت نخست و اصیل روحانیت همین کار حوزوی می‌باشد و مرکز تحقیق و پژوهش بوده است

این مرجع تقلید با بیان این که همه احادیث اهل بیت عصمت و طهارت(ع) همچون قرآن منتهی به خداوند است، ابراز کرد: همه علوم شیعی به خداوند متعال باز می‌گردد و بدانید این شیعه بود که در زمان رسول اکرم(ص) باب علم را به روی مردم باز کرد؛ بنابراین توجهتان به فقه اسلامی منتهی به خدا بیش از پیش باشد.

مطالبه امروز از روحانیت ترویج و اشاعه فقه شیعه در دنیاست

آیت‌الله نوری همدانی با توصیه نسبت به اینکه باید در معارف اعتقادی، عبادی، اخلاقی، مدنی، فرهنگی، سیاسی، حکومتی، قضایی و جهادی فقیه و متخصص بوده و تبحر داشته باشید، تاکید کرد: بدانید باید خود را بیش از پیش آماده کنید تا در این علوم تخصص داشته باشید چراکه با تبحر در این علوم تا کنون از حوزه‌ها‌ی علمیه رجالی برجسته برخواسته و امروز نیز طلاب علوم دینی باید با همت بلند و اراده‌ای راسخ در راستای فقیه و متخصص شدن تلاش کنند.

ایشان با بیان این که مطالبه امروز اسلام از طلاب و روحانیت ترویج و اشاعه فقه شیعه به سراسر دنیاست، ابراز کرد: امروز فقه جواهری پاسخگوی مشکلات در همه زمان‌ها و همه مکان‌ها ست و در راهی پا گذاشته‌ایم که باید تلاشمان مبتنی بر پاسخگویی به نیازهای روز جوامع اسلامی و رفع شبهات باشد.

تاسیس حوزه مسئولیتی برای متولیان

این مرجع تقلید با بیان این که مهمترین رسالت امروز علمای اعلام توجه به حوزه‌ها‌ی علمیه و تاکید بر تعلیم، تربیت و پژوهش باشد، اظهار کردند: هر یک از مدیران و متولیان در نقاط مختلف کشور می‌بایست در تاسیس حوزه و تربیتگاه‌ها‌ی دینی اهتمام ورزند تا بتوان در سایه این حوزه‌ها‌ی علمیه فقه اهل بیت(ع) را تعلیم و ترویج کرد.

همدلی و صمیمیت مدیران با طلاب

آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که علمای ما عنایت ویژه‌ای به حوزه‌ها‌ی علمیه داشتند و صمیمیت، مهربانی و محبت و ارتباط نزدیک و قلبی دو طرف میان آنان با هر یک از طلاب وجود داشته و دارد، تصریح کند: مدیران حوزه آن زمان تک تک طلاب را می‌شناختند آنگونه که وقتی در سال ۱۳۲۲ شمسی به قم رفتم، همان روز آیت‌الله بهجت به دیدن من آمدند و پس از دیداری صمیمانه گفتند که اگر نیازی پیش آمد، بگویید.

ایشان، این گرمی در رفتار را مصداق بارز علمای آن زمان دانستند و با بیان اینکه که امروز نیز باید بیش از پیش تقویت شود، خاطر نشان کرد: اساتید حوزه از ظرفیت‌ها‌ی بروز و توانمندی‌ها‌ی طلاب در راستای تربیت فرهنگی آنان استفاده کنند چراکه نخستین رسالت طلاب همین توجه آنان به درس و بحث است.

روحانیت مردمی بماند

این مرجع تقلید با اشاره به ضرورت ارتباط صمیمی روحانیت با مردم، یادآور شد: در جهان امروز مردم جایگاه و نقش موثری در روند جامعه داشته و همان گونه که انبیا برای هدایت و برخورد کریمانه با مردم آمدند، باید در خانه شما طلاب و روحانیت نیز به روی مردم باز باشد و هرگز دست از این صفا و صمیمت نکشید.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که علما در سال ۴۲ تا ۵۷ مردم را به میدان آوردند و نقش موثر و اصلی پیروزی انقلاب اسلامی بر دوش این مردم شریف بود، گفت: توجه به مردم در جهان امروز بسیار ارزشند است چراکه مردم و طلاب بزرگترین خدمات را در جریان انقلاب اسلامی ارائه دادند و باید قدرشان را دانست.

رفع گرفتاری مسلمانان اولویت نخست یک روحانی

این مرجع تقلید با بیان این که طلاب علاوه بر پرداختن به درس و بحث توجه به فقرا، مستضعفین و رفع گرفتاری مسلمانان را از یاد نبرند، خاطر نشان کرد: رسالت همه طلاب و روحانیت توجه به مردم به عنوان یک اصل اساسی است.

معظم له با بیان این که امروز شما و به طور کلی دین مبین اسلام دشمنان فراوانی دارید که روز به روز بر دشمنی آنان افزوده می‌شود، اظهار کرد: نسبت به خطر دشمنان در آیات قرآن و نهج البلاغه چندین بار هشدار آمده و بابی از ابواب اصول کافی نیز به ضرورت حضور رهبری عادل و آگاه در جامعه برای مدیریت اشاره کرده است.

شناخت راه حق از بیراهه در گرو رهبر و ولایت فقیه است

 ایشان با بیان این که خداوند متعال در وجود انسان قوه تفکر و تعقل برای انتخاب راه از بیراهه و صلاح و فساد را قرار داده، ابراز کرد: شناخت راه از بیراهه در نظام خلقت نیازمند رهبر و راهنما است و از زمان حضرت آدم خداوند همواره این را انذار داده که اگر دو نفر روی زمین باشند یکی از آنان رهبر است و آخرین فرد قبض روح شده نیز رهبر می‌باشد.

این مرجع تقلید با بیان این که این رهبر را خداوند متعال انتخاب می‌کند، اظهار کرد: جامعه اسلامی در طول زمان و دوره‌ها‌ی گذشته همواره دشمنانی سرسخت از جمله بنی امیه، بنی عباس، سلجوقیان، تیموریان و قاجاریه داشته که هیچیک از اینان شرائط رهبری بر جامعه را نداشتند زیرا آیات قرآن حکومت ظالمان را باطل و بیان کرده امامت تنها از آن معصوم است.

آیت‌الله نوری همدانی، رسالت امروز علمای اسلام را نیز مقابله با دشمنان اسلام دانستند و با بیان این که باید با توان و قوای درونی در برابر آنانی که بنای به نابودی اسلام و کوبیدن آن دارند ایستاد و مقاومت کرد، گفت: انبیا و اهل بیت(ع) عصمت و طهارت هرگز نمی‌پذیرفتند که در هر عصری ستمگری سرپرست جامعه باشد.

علمای شیعه ما مرزداران اسلام هستند

ایشان با بیان این که در زمان ما خداوند متعال فقیه فرزانه، قهرمان علم و بیان، عارفی حماسه آفرین، مجاهدی بی بدیل و فریادگر انقلابی را برای مان به عنوان ولایت قرار داد که سبب شد تا تحولی شگرف اتفاق بیافتد، تصریح کردند: امروز همه طلاب و روحانیت باید در خواندن صحیفه نور، مجموعه تبیان و وصیت نامه امام راحل(ره) همت داشته باشند.

این مرجع تقلید با بیان این که کتاب صحیفه نور تجلی کلمات امام راحل(ره) است که تحول جهانی ایجاد کرد و نظری همه دنیا را به اسلام دگرگون ساخت، افزود: از سوی دیگر قرائت وصیت نامه امام راحل(ره) و شهدا که تعداد آنان در خراسان بیش از دیگر نقاط کشور است و حقوقی به گردن ما دارند را به همه شما طلاب و روحانیون توصیه می‌کنم.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان با توصیه نسبت به اینکه نسبت به ترویج ارزش‌ها‌ی ناب و احکام اسلامی در بدنه کشور دغدغه داشته باشید، بیان کرد: همان طور که امام صادق(ع) در بیانی این چنین فرمودند که علمای شیعه ما مرزداران اسلام هستند؛ شما مرزدار این کشور در حوزه‌ها‌ی سیاست، اقتصاد و فرهنگ باشید و با توان و مجاهدت از دین اسلام صیانت کنید.

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

people_altاشخاص مرتبط: حسین, نوری همدانی
apartmentمراکز مرتبط: مدرسه علمیه عالی نواب
local_offerسایر طبقه‌بندی‌ها: ,

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست