labelاجتهاد و اصول فقه
commentبدون دیدگاه

نظام جامع نویسی قوانین کلید خورد/ رونمایی از آثار فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که حمایت از تولید ملی تنها راه دستیابی به استقلال اقتصادی است، از کلید خوردن نظام جامع نویسی قوانین خبر داد و از آثار جدید فقهی این مرکز رونمایی کرد.v

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که حمایت از تولید ملی تنها راه دستیابی به استقلال اقتصادی است، از کلید خوردن نظام جامع نویسی قوانین خبر داد و از آثار جدید فقهی این مرکز رونمایی کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در مراسم رونمایی از آثار مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اظهار داشت: نظام جامع مالکیت فکری، نظام جامع اداری و نظام جامع حقوق سالمندان در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در دست اقدام و تهیه است.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: برخی موضوعات حساس جامعه، در قوانین ما به صورت مستقل مورد توجه قرار نگرفته است بلکه تنها جسته گریخته و پراکنده مواد قانونی به این موضوعات تعلق پیدا کرده است. از سوی دیگر در ارتباط با برخی موضوعات حساس و مهم جامعه، کارهای مطالعاتی منسجم و با نگاه به تجربیات کشورهای مختلف صورت نگرفته و در این راستا با خلاء‌هایی مواجه هستیم.

وی افزود: گاهی قانونگذار اصلا در یک موضوع ورود پیدا نکرده و گاهی هم این ورود به صورت ابتر و ناقص است که حضور ناقص، بدتر از حضور نیافتن است، بر همین اساس، یکی از کارهای مهم مرکز تحقیقات اسلامی مجلس توجه به موضوع جامع نویسی در مورد برخی موضوعات حساس و کلان مانند مالکیت فکری و امثال آن است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، بررسی نظام حقوقی سالمندان را از موضوعات دیگری دانست که مورد توجه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس قرار گرفته است، گفت: در ارتباط با حقوق سالمندان، ما با کمبود قوانین، قوانین پراکنده و آمیخته نبودن همین قوانین اندک و پراکنده با نگاه‌های فقهی مواجه هستیم.

مبلغی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در زمینه حقوق سالمندان اولین گام مهم را برداشته و اگر مورد استقبال مجلس قرار بگیرد آمادگی سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه‌ها را دارد.

وی با اشاره به تالیف کتاب «درآمدی بر قانونگذاری فرهنگی» از سوی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، گفت: در حوزه فرهنگی امروز پیچیدگی‌ها و ابهامات بیش از موارد شفاف شده و روشن است و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس مطالعاتی را در این حوزه بر اساس فقه و قانون را انجام داده و تحت عنوان درآمدی بر قانونگذای فرهنگی انتشار یافته است.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: از اقدامات دیگر مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، انجام مطالعات فقهی بر آمده از اساتید درس خارج فقه حوزه علمیه قم در مورد موضوعات مختلف تحت عنوان شورای فقهی مرکز است.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: کتاب پژوهش‌های فقهی در حوزه قانونگذاری برآمده از مطالعات زمان بر و طولانی مدت شورای فقهی متشکل از اساتید درس خارج حوزه علمیه قم است.

مبلغی با اشاره به تالیف و رونمایی کتاب «بررسی فقهی، حقوقی و اقتصادی حمایت از تولید ملی» تصریح کرد: به دنبال فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حمایت از تولید داخلی و ملی که راه دستیابی به استقلال اقتصادی از این حمایت می گذرد، این مطالعات انجام شده است.

وی افزود: حمایت از تولید ملی نقش بنیادین و اساسی در اقتصاد مقاومتی دارد و به دنبال فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، مرکز تحقیقات دست به فعالیت‌های زده است که خروجی این فعالیت‌ها تحت عنوان کتاب تولید ملی ارائه شده است.

استاد حوزه علمیه قم افزود: مرکز تحقیقات اسلامی محلس در طول چند سال تلاش، تجربیات خیلی خوبی را کسب کرده و به مکانیزم‌هایی دست یافته است می تواند در تعمیق و کیفیت بخشی به محتوا نقش بسیار مهمی داشته باشد.

در بحث پیرامون این مطلب، شرکت کنید

اطلاعات مرتبط

people_altاشخاص مرتبط: احمد, مبلغی
apartmentمراکز مرتبط: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی
local_offerسایر طبقه‌بندی‌ها: ,

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست